כאבי גב ובעיות מפרקים

spineclinic01.jpg
X-Ray Results

כאב גב תחתון וסיאטיקה

כאב גב תחתון משפיע על הבריאות והוא הסיבה העיקרית לכך שאנשים פונים לטיפול אצל כירופרקטור. למעלה מ- 60%-70% ממבוגרים סובלים מכאבי גב תחתון בזמן כלשהו בחייהם. אולם, פעילות גופנית בתוספת טיפול שמרני כירופרקטי, מסייעים לתופעות אלו.

סיבות לכאב גב תחתון

פעילויות יומיומיות חוזרות ונשנות כגון, התכופפות, הרמה פיתולים וסיבובים, עלולות לגרום לדפוסי תנועה גרועים שמצידן גורמות לכאבי גב תחתון. הסיבה לכך היא תהליך התעייפות השרירים, הרצועות והמפרקים של עמוד השדרה, האגן והירכיים. תקופת כאב ממושכת בחייכם יכולה לשנות את דפוסי התנועה בכדי להימנע מכאב.  חזרה על שינוי תנועתיות זו אפילו לאחר שהפציעה החלימה, יכולה לגרום ללחץ יתר על מבנה הגוף.

התנוונות עמוד השדרה, ובמיוחד הדיסק הבינחוליות, מתרחשת כתוצאה מלחץ ועומס יתר על הגב התחתון לאורך שנים רבות.

 

טראומה (חבלה) כתוצאה מתאונת דרכים, החלקות, נפילות ופציעות ספורט הינם גם גורמים לכאב גב תחתון.

דלקת פרקים ניוונית  (אוסטיאו-ארטריטיס)

דלקת פרקים ניוונית מתרחשת כאשר סחוס המפרק נשחק כתוצאה מבלאי, גיל, שימוש יתר, עומס יתר על המפרקים, פציעה או פגיעה של המפרק. היא נגרמת כתוצאה מכוחות מוגברים המופעלים על מפרק המתפקד כראוי או כוחות רגילים על מפרק שאינו מתפקד כראוי לאורך זמן. דלקת פרקים ניוונית כוללת אובדן סחוס, גדילת יתר של העצם והיווצרות דורבנות. העצמות מתחת לסחוס משתפשפות זו בזו, דבר הגורם לכאב, נפיחות או דלקת, ואובדן תנועתיות המפרק. דלקת פרקים ניוונית יכולה להתפתח בכל מפרק שהוא, אך לעיתים קרובות היא מתרחשת בירכיים, בבירכיים, ידיים או עמוד השדרה.
 

תסמינים המאפיינים דלקת פרקים ניוונית הם:
• כאב מפרקים
• קשיחות במפרקים
• חוסר יציבות של המפרק
• אובדן גמישות/תפקוד המפרק


כירופרקטורים אינם יכולים לשנות את הנזק הנגרם עקב דלקת פרקים ניוונית, אך יכולים לעזור בטיפול בתסמינים ובתיפקוד המפרק/ים הפגועים. תסמינים כגון כאב ונוקשות מגיבים היטב לטיפול הכירופרקטי המבוצע ע"י מניפולציה או תנועתיות למפרקים (מוביליזציה), ובכך לאפשר להם לנוע יותר בחופשיות.

פרק שאינו נע כראוי, יגרום לרקמות הרכות, כגון השרירים והרצועות שסביבו, להיתאבן ולאבד גמישות גם הם. תנועה עדינה ומבוקרת על ידי הכירופרקטור עוזרת לעורר את הנוזל במפרק ומרגיעה את הרקמות הרכות שמסביבו. ניתן לבצע טכניקות אלו גם על השרירים ולייעץ לגבי תרגילים המתאימים לבעיה. 

תודה נחזור בהקדם

היצרות תעלת עמוד השדרה (ספיינל סטנוזיס)

עצמות עמוד השדרה בנויים כך שמייצרים תעלה לכל אורכו מהצוור ועד גב התחתון / מותן. חוט השדרה והעצבים היוצאים ממנה נמצאים ומוגנים בתוך התעלה. ספיינל סטנוזיס נגרם כאשר קוטר התעלה מצתמצמת והתעלה נהיית צרה מהרגיל, הגורם ללחץ על חוט השדרה והעצבים.

היצרות התעלה נגרמת עקב אוסטיאו-ארטריטיס (ניוון השלד / החוליות). הניוון גורם לדורבנות העצמות, נוקשות והתאבנות של הרצועות ופריצה של החומר של הדיסק הבינחולייתי לתוך התעלה שביחד גורמים ללחץ יתר על חוט השדרה והעצבים.

תסמינים המאפיינים ספיינל סטנוזיס כוללים:

 • הירדמות או נימול בזרוע, אמה או כף יד / ירך, שוק או כף רגל

 • חולשה בזרוע, אמה או כף יד / ירך, שוק או כף רגל

 • בעיות בהליכה ויציבה

 • כאב גב או צוואר

 • ספיינל סטנוזיס בעמוד השדרה המותני יכול לגרום להתכווצויות שרירי הרגליים במיוחד בעמידה ממושכת או הליכה. התחושה משתחררת בישיבה או קיפוף קדימה.

בלט / פריצת דיסק

דיסקים בין חולייתיים בעמוד השדרה אינם יכולים 'לצאת / לזוז' ממקומם. מוטב לאפיינם כבולטים, בקועים או פרוצים.
 

דיסקים בעמוד השדרה מורכבים מטבעות סיבים חיצוניות המחוברות לחוליות, ושקיק ג'ל מרכזי רך יותר. הטבעות יכולות להיקרע כתוצאה מטראומה או ניוון, ובכך לגרום לכאב. קרע בדיסק יכול לגרום לשק הג'ל להידחף החוצה. לחץ מכני ישיר מהדיסק או גירוי כימי-דלקתי יכולים להיווצר על עצבי עמוד השדרה. תופעה זו ידועה כעצב 'נצבט' או עצב 'כלוא' בעמוד השדרה, וברפואה מוגדרת כרדיקולופתיה.
 

עצבים צבוטים באזור עמוד השדרה המותני יכולים לגרום לכאב בגב ו/או במערכת העצבים (כאב, נימול, הירדמות או חולשה) באזור. בגב התחתון, העצבים יכולים לגרום לסיאטיקה (כאב מוקרן לרגל).

כאב צוואר וכאב ראש

הצוואר תומך במשקל ובתנועות הראש. זה תפקיד חשוב כיוון שראש אדם מבוגר שוקל בין 4-7 ק"ג וצורך יציבה טובה מתמשכת. הצוואר גם מכיל את רוב העצבים היוצאים מהמוח אל הגוף.

כאב צוואר נגרם עקב כמה סיבות:
אוסטיאו-ארטריטיס (נוקשות וחוסר תנועתיות ראויה של המפרקים בין חולייתיים)
בלט / פריצת דיסק צווארי (הגורם ללחץ עיצבי וכאב מוקרן לזרוע)
פגיעת צליפת שוט
פציעות ספורט (נקע רצועה / מתיחת שריר)
יציבה לקויה מתמשכת
כאב צוואר גם יכול להיות גורם לכאב ראש. 

צליפת שוט

צליפת שוט ידועה גם כפגיעה האצה או האטה ואינה כרוכה בהכרח בתאונת דרכים. למעשה, אינכם צריכים לקבל מכה בראש או בצוואר. תנועה פתאומית, במיוחד אם היא חוזרת על עצמה, יכולה לגרום לצליפת שוט.

החלקה, נפילה או התנגשות במגרש הספורט יכולות לגרום לצליפת שוט. בתאונת דרכים, מספיק שנושאים במהירות של 8 ק"מ לשעה בכדי לגרום לתסמיני צליפת שוט. גם חבטה קלה בפגוש כשאת/ה ברכב יכול לגרום לצליפת שוט.

מחקרים הראו כי בזמן תאונת דרכים הכרוכה בהתנגשות מאחור, הצוואר מתעקם, הגורם לשינוי בתנועתיות. באופן רגיל, מפרקי הפצטליים של הצוואר מחליקות זה על גבי זה, אך צליפת שוט גורמת למפרקים אלו לפגוע אחד בשני, הגורם לפגיעה לשרירי הצוואר, הרצועות, הדיסקים הבינחולייתיים ועצבי עמוד שדרה הצוואריים. ברצועות הצוואר, בשרירי הצוואר ובמעטפת מפרקי עמוד השדרה ישנם קולטנים עצביים הנקראים פרופריאוצפטורים(proprioceptors) . קולטנים אלו מעבירים מידע שוטף למוח לגבי מצב המפרקים. כאשר קולטנים אלו הופרעו, תרגישו חלק מתסמיני צליפת השוט אומנם לעיתים עוברים ימים, שבועות או חודשים עד להופעת תסמיני צליפת שוט, כיוון שהגוף מפצה עליהם בטווח הקצר.

תסמיני צליפת שוט:

 • כאב צוואר בעקבות התכווצות שרירים

 • כאבי ראש

 • סחרחורת

 • כאבים בזרועות

 • עייפות

 • קושי בריכוז

 • כאב במפרק הלסת